środa, 17 grudnia 2008

Audi RS6Niemiecka firma ujawniła właśnie pierwsze informacje na temat Audi RS6 Avant.W tego typu samochodzie najważniejsze jest oczywiście źródło napędu. Pod maską RS6 znalazł się benzynowy 5.2-litrowy silnik V10 bazujący na 450-konnej jednostce, którą Audi stosuje m.in. modelach S6 i S8. Tyle tylko, że w RS6 "oddycha" on za pomocą dwóch turbosprężarek, dzięki czemu moc wzrosłą do 580 KM, a moment obrotowy - do 650 Nm. Co więcej, 650 Nm dostępne jest praktycznie w całym zakresie pracy silnika: od 1500 do 6250 obr/min! Jednostka V10 TFSI, najmocniejsza w obecnej gamie Audi, charakteryzuje się niewielkimi, jak na tę klasę silnika, rozmiarami (długość to 67 cm), niską masą, która wynosi tylko 278 kg oraz zastosowaniem technologii FSI, czyli bezpośredniego wtrysku paliwa do komory spalania. Benzyna jest podawana pod ciśnieniem 120 barów, co umożliwiło zastosowanie wysokiego, jak na silnik turbodoładowany, stopnia kompresji (10.5:1).Prędkość maksymalna została oczywiście ograniczona do 250 km/h.
Jak widać, potężna, przekraczająca dwie tony (dokładnie 2025 kg) masa samochodu jest w pełni rekompensowana przez bardzo mocny silnik. Z prostego wyliczenia wynika, że na 1 KM przypada tylko 3.5 kg wagi.Świetne osiągi nie przekładają się wcale na olbrzymi drenaż kieszeni. Według standardowych norm pomiarowych audi RS6 ma średnio zużywać 13.9 l benzyny na 100 km.Moment obrotowy trafia na wszystkie cztery koła za pośrednictwem automatycznej, sześciobiegowej skrzyni biegów typu Tiptronic. Posiada ona możliwość ręcznej zmiany przełożeń za pomocą łopatek przy kierownicy. W RS6 zastosowano stały napęd na wszystkie koła typu quattro. W normalnych warunkach centralny dyferencjał 40 procent momentu obrotowego przekazuje na koła przednie, a 60 procent - na tylne.
Podobnie jak audi RS4, RS6 posiada układ Dynamic Ride Control, który zapobiega przechyłom nadwozia na zakrętach i podczas ostrego startu i hamowania. Co ciekawe, w tym układzie nie zastosowano w ogóle elektroniki, w zamian wykorzystując ruchy płynów wynikające z przeciążeń. To pod ich wpływem olej dopływa do specjalnie zbudowanych amortyzatorów odpowiednio je usztywniając. Ponadto Dynamic Ride Control na życzenie kupującego może posiadać możliwość ustalenie przez kierowcę jednej z trzech charakterystyk tłumienia (comfort, dynamic i sport).Audi RS6 jest standardowo wyposażony w ESP. Interweniuje on jednak późno, pozwalając kierowcy na wiele. Można go również całkowicie wyłączyć.Wysoka moc oznacza konieczność zastosowania mocnych hamulców. Standardowo audi posiada 19-calowe felgi (z oponami 255/40), co umożliwia zmieszczenie dużych tarcz hamulcowych. W opcji dostępne są jednak koła 20-calowe (z oponami 275/35) oraz ceramiczne tarcze hamulcowe o średnicy 42 cm z przodu i 35.6 cm z tyłu.Nowe audi po raz pierwszy zostanie zaprezentowane na salonie we Frankfurcie. Do salonów trafi w kwietniu przyszłego roku. W Niemczech będzie kosztowało około 100 tysięcy euro.http://www.rs6.pl/2007-9-6/audi-rs6.html

1 komentarz:

kakabobo xP pisze...

Och MichaU szalejesz! XPP
Hah :D